Vetřelci vs Predátor 2

8. února 2008 v 16:05 | Johnny Cage |  Filmclub

Vetřelci vs Predátor 2

Kdysi měl mít crossover Vetřelec vs. Predátor slogan "Náš svět, jejich válka". Nakonec se přešlo na "Ať vyhraje kdokoliv, my prohrajeme". Zřejmě tím byl myšlen výběr režiséra, neboť ani razantní změny v přístupu sequelu nedopomohly k výživnější podívané…
Vlastně jsem trpěl o dost víc. Jednička byla sice podobně scenáristicky tupá, ale byla o dost vtipnější, i když nechtěně. Zpomalený záběr na letící facehuggery, "přátelství" Predátora a domorodky, finále alá Godzilla, to vše působí jako živá voda, leč zcela jiným způsobem, než tvůrci zamýšleli. U dvojky jsem jen bez zájmu pozoroval plátno, přičemž každou další minutou jsem se modlil, aby se konečně něco stalo. A když si tohle člověk řekne u filmu, ve kterém každých pět minut umírá zhruba deset lidí, tak je jasné, že je něco špatně (a ne, není to přehnaná brutalita).
Je to prohra o to bolestnější, neboť v plnohodnotné inferno na domácí půdě se doufalo léta. Kdyby vám v bodech někdo vyprávěl AvP:R, řeknete si, že na to musíte jít (pokud je žánr vaše krevní skupina). Díky malé nehodě se Vetřelci dostanou do jednoho skromnějšího městečka a kde je "kořist", tam nemůže chybět "lovec", díky čemuž kamarád Predátor dorazí poměrně záhy. Než se tak stane, Vetřelec spokojeně zplodí tunu potomků a ti lezou na vše, co má dýchací ústrojí. A co je sympatické, pohlaví ani věk nehrají roli, všechno je jen maso na porážku - v tom paradoxně současně tkví i jeden z největších problémů filmu.
Lidé hrají v AvP:R podobně podřadnou úlohu jako ve stejnojmenných hrách. Jsou tu jen do počtu, aby měl Vetřelec na čem hodovat, jinak nejsou důležití. Nic o nich nevíme, nemáme se s nimi jak ztotožnit, nemají žádné trumfy v rukávech a ještě ke všemu jde o neuvěřitelně nesympatickou smečku herců (i když blond kočka má šmrnc, který zvedá ratingy). Lidské charaktery samozřejmě mohou být nepodstatnou složkou, ale to by museli páni režiséři umět využít své vesmírné zrůdy. Bratři Strauseovi byli možná nadějnou volbou, nicméně se ukázali nejslabším článkem celého řetězu. Chlapci se vyžívají ve videoklipové estetice, nemají však cit pro kompozici scény. Nejenže všechno vypadá natočené bez zájmu, Strauseovi si své miláčky viditelně nehýčkají. Žádné cool záběry, žádné heroické pózy a pořádně vyhrocené bitky - vše je natočeno bez energie, až téměř otrocky. Sem tam sice snaživě odkazují na předchozí filmy, ale většinou naprosto zbytečně a bez kýženého výsledku. Když k tomu připočteme zmatený střih, díky kterému si člověk pořádně neužije jedinou scénu (pravda, i to neustálé šero a prudký déšť mají svůj podíl), rýsuje se nám jeden z největších průšvihů tohoto roku.
To jediné, co je nakonec docela fajn, je vysoký rating. Strauseovi se nebojí vrhnout na děti, rodičky, čerstvě zamilovaný pár, nic jim není svaté. Navíc se nijak nemazlí s odpravováním postav, díky čemuž má film tu příjemnou pachuť, že si nikdo nemůže být jistý svým osudem. Tohle schéma by samozřejmě bylo mnohem lepší, kdyby bylo proč se o postavy bát, ale i ta jistá míra nepředvídatelnosti je milým zpestřením v jinak mrtvolném filmu.
On je nejspíš problém již v samotném základu - inferno v otevřeném prostoru. Tvůrci se musí uchylovat k útěku do interiérů (plavečák/nemocnice/obchod se zbraněmi), ani v jednom prostředí nám nedají dost času se pořádně rozkoukat a už se křičí a běží zase jinam, přičemž se ani nic dějově podstatného, krom řídnutí v řadách, nikdy nestane.
AvP:R je dokonalým příkladem toho, jak vypadá špatný přechod klipařů k celovečernímu filmu. Opravdu se ještě dneska najde někdo, kdo vyčítá Davidu Fincherovi třetí díl Vetřelčí série? Není geniální, ale je atmosférický a je to především film se vším všudy. AvP:R je dlouhým intrem k videohře, ničím víc. Pokud vás baví pozorovat devadesát minut to, jak lidé pořád někam běhají a sem tam na ně něco skočí, směle do toho, já si dám raději původní quadrilogii. Je v ní sice méně krve, ale nechybí jí styl a mozek.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adusssha Adusssha | Web | 8. února 2008 v 16:16 | Reagovat

pěknej filmek:)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama